Jak zwrócić nietrafiony prezent?

Spis treści

Czas Świąt Bożego Narodzenia  to okres kiedy obdarowujemy się prezentami. Wybierając prezent myślimy o osobie której go ofiarujemy, ale po świętach może się okazać, że prezent jest nieodpowiedni…sweter za duży, kapcie za małe albo sprzęt niesprawny lub zestaw niekompletny.

Oczywiście, wszystko będzie zależeć od formy zakupu prezentu. Najłatwiej  jest zwrócić prezent zakupiony przez sklep internetowy. W takim przypadku przysługuje nam ustawowe prawo odstąpienia od zawartej umowy. W praktyce oznacza tyle, że jeżeli nie jesteśmy zadowoleni  z prezentu zwracamy go do sklepu, zaś sprzedawca ma obowiązek zwrócić nam pieniądze jakie otrzymał. Termin jaki musimy zachować to 14 dni od momentu otrzymania przesyłki. Wystarczy w tym terminie, nawet ostatniego dnia, złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy, sam towar możemy odesłać już po 14 dniach. Musimy o tym prawie być również poinformowani przez sprzedawcę, jeżeli nie wypełni tego obowiązku, to prawo to wygasa w terminie 12 miesięcy.

Inaczej sytuacja wygląda gdy kupujemy przedmiot tradycyjnie w stacjonarnym sklepie. Tutaj dużo zależy od wewnętrznego regulaminu sklepu. Kupując w ten sposób nie mamy możliwości odstąpić od umowy w terminie 14 dni tak jak przy zakupach on-line. Dlatego warto zapytać się w sklepie czy sprzedawca przewiduje możliwość dokonania zwrotów, w jakim terminie i na jakich zasadach.

Jednakże gdy zakupiony przedmiot okaże się popsuty, niepełnowartościowy, uszkodzony przysługuje nam prawo reklamacji. Dotyczy to zakupów zarówno w sklepie stacjonarnym jak i internetowym. Musimy wtedy skorzystać z prawa do reklamacji i skierować odpowiednie pismo zgłaszające wady produktu do sprzedawcy. Generalnie sklep ma 30 dni na odpowiedź na reklamację.

Często sklepy przy próbie dokonania zwrotu lub reklamacji żądają od klienta paragonu. Trzeba pamiętać, że żadne przepisy prawa nie wymagają od kupującego przedstawienia paragonu. Okoliczność zakupu danego przedmiotu można dowodzić  również poprzez przedstawienie wyciągu z karty lub dowodu z zeznań. Pomimo to, warto zachować paragon, przyśpieszy on dochodzenia swoich praw.

Od powyżej opisanych zasad przysługują wyjątki, warto przed podjęciem kroków prawnych skonsultować się z adwokatem.